Skupina simulačních a trenažérových technologií
Skupina simulačních a trenažérových technologií
Skupina simulačních a trenažérových technologií
Zařízení vzniklo jako praktický výsledek úkolů stanovených v Koncepci zavádění simulační a trenažérové techniky do Armády České republiky z roku 1998.
K 1. lednu 2000 vzniklo Národní centrum simulačních a trenažérových technologií jako součást tehdejší Vojenské akademie v Brně a k 1.9.2000 Výcvikové středisko pozemních sil jako součást Vojenské akademie ve Vyškově. V důsledku úkolů stanovených reformou AČR byly k 1. dubnu 2003 Národní centrum simulačních trenažérových technologií v Brně a Výcvikové středisko pozemních sil ve Vyškově organizačně sloučeny do Centra simulačních a trenažérových technologií a dány do podřízenosti vznikajícího 4. Velitelství výcviku a tvorby doktrín ve Vyškově (v současnosti Velitelství výcviku – Vojenská akademie). Centrum mělo velitelství a dvě relativně samostatná střediska. Velitelství centra a jedno středisko bylo zřízeno v Brně, druhé středisko bylo ve Vyškově. Střediska byla postupem času transformována na odbory simulačních a trenažérových technologií. Poslání, hlavní úkoly a určení centra i odborů zůstaly zachovány, struktura odborů prošla dílčími úpravami tak, aby byly optimalizovány požadavky na řízení a úkoly centra.
K 1. lednu 2023 bylo Centrum přejmenováno na Skupinu simulačních a trenažérových technologií a současně došlo organizačním změnám a přesunu brněnské části do nové budovy v posádce Vyškov.
Z původně malého pracoviště, co do počtu personálu, rozsahu plněných úkolů a věhlasu bylo proměněno na centrum se širokou škálou činností, od plnění výcvikových úkolů ve prospěch štábů a velitelů AČR, zabezpečování cvičení s mezinárodní účastí, ve prospěch přípravy příslušníků Vojenské policie, záchranných útvarů, štábů prvků Integrovaného záchranného systému, přes vzdělávání studentů současné Univerzity obrany, ale i jiných vysokých škol a univerzit ČR, až po naplňování expertní a experimentální činností v oblasti rozvoje AČR v oblasti aplikace simulačních a trenažérových technologií ve vojenství.
Hlavní úkoly SkSTT
PŘÍPRAVA PRESONÁLU
- Poskytnutí přímé podpory jednotkám a štábům v přípravě pro operační nasazení.
- Příprava velitelů a štábů praporů, brigád a vyšších taktických celků a operačních velitelství
- Příprava velitelů jednotek, osádek bojových vozidel a jednotlivců.
- Příprava osob odpovědných za krizové řízení
MODELOVÁNÍ A SIMULACE
- Generování databází pro simulační nástroje.
- Vytváření, úprava a verifikace scénářů pro cvičení typu CAX, PVPŠ a pro M&S a CDE.
- Provádění analytické činnosti s důrazem na taktiku, operační umění a vedení současných a budoucích operací.
- Realizace podpory přípravy štábů formou WG.
- Příprava podkladů do hodnocení operační přípravy
VĚDA A VÝZKUM
- Aplikovaný výzkum zaměřený na rozvoj simulační a trenažérové techniky a software.
- Metodologie využívání simulační a trenažérové techniky.
STANDARDIZACE
- Odborné posouzení zaváděných standardů a norem souvisejících se simulační technologií a technikou.
- Informační zabezpečení specializovaných a odborných skupin NATO.
AKVIZICE
- Podílení se na akvizičním procesu MO ČR při zavádění nových simulačních trenažérových technologií do AČR.